O TANCI

 

 

O orientálnom brušnom tanci sa dnes dá dočítať takmer všade, ale len málokto vie, v čom spočíva jeho čaro. Ide pravdepodobne o jednu z najstarších tanečných foriem. Tento tanec je 5-10 tisíc rokov starý a ovplyvnili ho rôzne kultúry. Nájdeme v ňom prvky španielskeho, indického, perzského i cigánskeho tanca. Mnoho ľudí vníma orientálny tanec ako niečo, čo je určené na zvádzanie mužov.

 

 

V skutočnosti však dostali muži šancu vidieť brušný tanec iba v nedávnej minulosti. Podľa tradície bol brušný tanec tancovaný ženami ženám ako súčasť rituálov plodnosti a ako forma ceremónie na oslavu bohyne.

 

V arabčine sa brušnému tancu hovorí raks sharqi, čo doslovne znamená "tanec z Východu", takisto sa určite stretnete aj s názvom "Danse Orientale". Existuje niekoľko teórií o tom, ako vznikol názov „Bellydance“, čiže brušný tanec.

Zvukovo je toto slovo podobné slovu „beledi“, čo v arabčine znamená "tanec ľudí", ale pravdepodobnejšia bude možnosť, že toto slovné spojenie vzniklo z francúzštiny "danse du ventre" - "tanec brucha, žalúdka". 

Brušný tanec bol v minulosti pokladaný aj za tanec rodičiek. Keď nastal čas pôrodu, ženy spievajúc a tancujúc vytvorili okolo rodičky intímny priestor a tým pomáhali rodičke prekonať prvé pôrodné bolesti a prejavovali jej tak podporu a spoluúčasť.

 

 

V súčasnosti orientálny tanec prežíva pre svoje priaznivé účinky na telo aj dušu svoj veľký boom najmä v západných kultúrach. Je vhodný najmä pre ženy, ktoré celé dni presedia v kanceláriách a hrbia sa nad počítačom. 

Orientálny tanec je jedinečným nástrojom na formovanie ženského tela, s dôrazom na brušné svalstvo, hrudník a paže. Tanec je charakteristický kľudnými, plynulými a predovšetkým zmyselnými pohybmi. 

 

 

V časopise EMMA bola uverejnený článok o orientálnom tanci, z ktorého vyberáme jednu veľmi peknú a výstižnú časť:

 

Tancuje aj duša

 

V bežnom živote sme nútené stále podávať výkony. V práci aj doma pri sporáku. Sme také zdeformované, že chceme byť dokonca výkonné aj v športe. Pri brušnom tanci je to však inak. V ňon nie je dobrý ten, kto podá väčší výkon. Dôležitý je cit pre rytmus a harmóniu. A to je úžasne oslobodzujúce! Jednotlivé pohyby môžete prispôsobiť svojim vrodeným dispozíciám.

 

Inak tancuje vysoká štíhla žena a inak malá bacuľka. Obe však môžu byť rovnako dobré tanečnice. Ide len o to, nájsť si svoj štýl. Keď sa dáte strhnúť tanečným vírom, ulahodíte nielen telu, ale aj duši.

Zistíte, že brušný tanec je tou najlepšou terapiou na depresie a iné typicky ženské trápenia.

Často sa podceňujeme len preto, že si nepripadáme dosť úspešné, dosť sexi alebo dosť „in“. Stále sa porovnávame s nejakým nedosiahnuteľným ideálom. Pri tanci sa však stávame stredom vesmíru. Čím viac sme samy sebou, tým lepšie sa nám tancuje. A o to väčšiu radosť máme zo seba aj z toho, čo sa deje okolo nás. Brušný tanec pomohol niektorým ženám zlepšiť ich vzťahy. Keď sa naučili mať sa viac rady, malo ich zrazu radšej aj ich okolie.

Hosted by MaM multimedia, six sense of web